Europos standartizacijos komitetas „CEN and CENELEC“ oficialiai patvirtino SRF (angl. solid recovered fuels) perdirbimo dokumentą pagal ISO standartą. Komitetas nustatė vidutinę formulę, kaip apskaičiuoti SRF kiekį klinkeryje, o ateityje – ir kituose produktuose. Todėl turėsime daugiau aiškumo, kokia SRF dalis tampa cementu ir yra perdirbama.
„Tai yra puikios žinios mums, Lietuvai ir visai Europai – esame vienu žingsniu arčiau to, kad iš atliekų gaminamą SRF, ar bent dalį jo, galėtume laikyti žaliava. Komitetas patvirtino, kad gaminant klinkerį iš atliekų ne tik gaunama energija, kuri pakeičia iškastinį kurą, bet ir dalis jų pelenų pavidalu tampa klinkerio dalimi, sumažindamos gamtinių išteklių poreikį. Tad naudojant SRF, dalis atliekų yra perdirbamos ir galiausiai tampa nauju produktu – cementu“, – džiaugiasi Algirdas Blazgys, „Energesman“ gamyklos vadovas.
Pagal komiteto patvirtintą formulę, perdirbamumo indeksą skaičiuojame kiekvienai SRF partijai. Mūsų gamyklos duomenimis, šiuo metu vidutiniškai 10-15% SRF mišinio atitenka klinkerio gamybai, kuris AB „Akmenės cemento“ gamykloje tampa sudėtine cemento dalimi, o likusi dalis tenka energijai.
Dokumente komitetas patvirtino, kad SRF gamyboje galima naudoti skirtingas medžiagas, nuo to gali skirtis ir perdirbamumo indeksas. Todėl mes nuolat atliekame tyrimus ir matuojame, koks medžiagų rinkinys geriausiai tinka cemento gamybai ir pasiekia maksimalų atliekų perdirbamumą.
Taigi, inovatyviai, o kartu ir racionaliai, prisidedame prie tvaresnės ir žalesnės mūsų ateities.