Dalį Vilniaus regione surenkamų atliekų, kurias iki šiol rūšiuodavo UAB „Ecoservice“, perims ir sutvarkys Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklos operatorius „Energesman“. Bendrovės susitarė, kad dėl gaisro į šią gamyklą laikinai bus nukreipiamos gamybinės ir kapinių atliekos – tai sudarys apie 220 tonų atliekų per mėnesį.
Dėl išaugusių atliekų srautų Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo gamykla pailgino darbo laiką – dirbs šeštadieniais ir per Žolinę, kad visos atliekos būtų išrūšiuotos ir tinkamai sutvarkytos.
„Esame pasirengę pagelbėti nelaimės ištiktiems kaimynams – esame įsikūrę vos už kilometro, turime visą reikalingą įrangą ir galimybes priimti atliekas, kurių šiuo metu negali apdoroti „Ecoservice“ komanda dėl per gaisrą sunaikintos įrangos“, – sako Algirdas Blazgys, „Energesman“ direktorius.
Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo gamykla tvarko mišrias buitines atliekas iš aštuonių Vilniaus regiono savivaldybių – išrūšiuoja perdirbimui tinkamas antrines žaliavas, tokias kaip stiklas, plastikai, popierius, metalai, taip pat iš atliekų ruošia kietąjį atgautąjį kurą. Gamykla įsikūrusi toje pačioje teritorijoje netoli Gariūnų, kur veikia „Ecoservice“ bei Vilniaus atliekų deginimo kogeneracinė jėgainė.
„Esame pasirengę priimti ir sutvarkyti visas plastiko atliekas, kurias „Ecoservice“ surenka iš plastiko rūšiavimo konteinerių Vilniaus regione. Turime visą reikalingą įrangą, kuri išrūšiuoja plastikus pagal jų sudėtį, atskiria perdirbimui tinkamas plastiko rūšis ir jas paruošia tolesniam apdorojimui, jei tik bendrovė matys, kad ir šioje srityje jiems reikalinga pagalba“, – sako A. Blazgys.
Atliekos bus tvarkomos tol, kol „Ecoservice“ atstatys sudegusias rūšiavimo linijas ar suras kitus sprendimus, kaip toliau vykdyti prisiimtus įsipareigojimus tvarkyti surenkamas atliekas.
Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo gamykla praėjusiais metais išrūšiavo ir sutvarkė 218,6 tūkst. tonų įvairių atliekų, kurias gyventojai išmetė į mišrių atliekų konteinerius. Iš šių atliekų buvo atrinkta 12,5 tūkst. tonų – arba 6 proc. nuo visų atliekų – antrinių žaliavų: stiklo, plastiko, popieriaus ir kartono, metalinių pakuočių, kurios vėliau buvo atiduotos perdirbimui.
Gamykloje taip pat buvo pagaminta 130 tūkst. tonų kietojo atgautojo kuro, kurį sunaudojo Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos kogeneracinės elektrinės gyventojų būstams šildyti ir elektrai gaminti.
Šiuo metu Vilniaus regiono atliekų mechaninio ir biologinio apdorojimo gamykloje dirba 114 darbuotojų. Per dieną buitines atliekas atveža vidutiniškai 150 šiukšliavežių iš visos Vilniaus apskrities, kuriai priklauso 8 savivaldybės: Vilniaus miestas ir Vilniaus rajonas, taip pat Trakų, Elektrėnų, Ukmergės, Švenčionių, Šalčininkų bei Širvintų rajonai.
Dėl išaugusių darbo apimčių bendrovė artimiausiu metu planuoja laikinai padidinti darbuotojų skaičių, kol bus tvarkomos iš „Ecoservice“ atvežamos atliekos.