Uncategorized @lt

Švedijos pavyzdys: maisto atliekas atskiruose maišeliuose rūšiuoja jau 12 metų

Kartu su atstovais iš Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos, Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC), Vilniaus miesto, rajono ir Elektrėnų savivaldybių bei Ukmergės autobuso parko svečiavomės Švedijoje, Lidšiopingo mieste. Čia maisto atliekos atskiruose maišeliuose rūšiuojamos nuo 2012 m. Per ilgiau nei dešimtmetį švedams pavyko pasiekti, kad gyventojai į atskirus maišelius jau išrūšiuoja apie 60% visų susidarančių maisto ir žaliųjų atliekų. 

„Skandinavijoje jau yra susiformavusi gili maisto ir kitų atliekų rūšiavimo kultūra. Vis dėlto svarbu suprasti, kad švedai tokį rezultatą pasiekė ne per kelis mėnesius, o per daug nuoseklaus darbo ir naujų įpročių kūrimo metų. Tam jie pasitelkė ne vieną reklaminę kampaniją kasmet, žurnalistus, politikus ir visuomenės veikėjus, kurie skatino žmones atskirti maisto atliekas specialiuose žaliuose maišeliuose – ir tik po dešimtmečio pasiekė teigiamą rezultatą. Lietuvoje vis dar susiduriame su lūkesčiais, kad norimus rezultatus turime pasiekti greitai ir neįdėdami daug pastangų“, – pastebi Algirdas Blazgys, „Energesman“ gamyklos vadovas. 

Lidšiopingo mieste, kuriame lankėmės, maisto atliekos atskiruose maišeliuose rūšiuojamos jau 12 metų ir taip bus dar dvejus metus – kadangi gyventojai išmoko teisingai atskirti atliekas ir jose lieka nedidelis priemaišų kiekis, nuo 2026 m. miestas pradės naudoti atskirų konteinerių sistemą. Į juos maisto ir virtuvės atliekos ir toliau bus metamos kartu su specialiai maišeliais. 

Vilniaus apskrities gyventojai jau pusę metų rūšiuoja maisto atliekas, kaip reikalauja nuo metų pradžios įsigaliojusi ES direktyva. O mes nuolat tobuliname savo procesus ir ieškome inovatyvių sprendimų, kurie padeda tvarkyti šias atliekas.

Švedijos pavyzdys mums rodo, kad naujų įpročių formavimo procesas yra ilgas ir nelengvas, vis dėlto, nuosekliai einant tikslo link galime pasiekti tokį pat, o gal net ir geresnį rezultatą ateityje ir pas mus. 

Nuo šių metų pradžios „Energesman“ gamykla priima ir atskirai apdoroja maisto atliekas, kurios atvežamos iš visos Vilniaus apskrities: Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono, Trakų, Elektrėnų, Ukmergės, Šalčininkų, Širvintų ir Švenčionių savivaldybių.